Jakie są wymagania wobec faktur elektronicznych?
Ilekroć jest mowa o fakturze elektronicznej należy rozumieć przez to fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym. Jeżeli nabywca otrzyma również fakturę w wersji papierowej, to nie ma już mowy o fakturze elektronicznej.
Aby faktura elektroniczna była uznana za wystawioną prawidłowo, musi spełniać takie same kryteria, jak faktura w wersji papierowej tzn. podatnik musi zapewnić autentyczność pochodzenia (pewność co do tożsamości sprzedawcy/wystawcy faktury), integralność treści (brak możliwości zmiany danych w fakturze) i czytelność faktury.
Wg ustawy o VAT spełnienie tych kryteriów możliwe jest za pomocą „dowolnych kontroli biznesowych” (to procedury, które pozwalają ustalić wiarygodną ścieżkę audytu między sprzedażą a fakturą), w szczególności w przypadku wykorzystania bezpiecznego podpisu elektronicznego lub elektronicznej wymiany danych (EDI).
W praktyce sprzedawca może wystawić fakturę w dowolnym formacie, w którym odczyta ją nabywca. Format ten nie może jednak pozwalać na ingerencję w treść faktury – wymagania tego nie spełniają więc pliki zapisywane jako .doc czy .xls, gdyż łatwo jest modyfikować dokument, a i dokumenty różnie wyświetlają się na różnych komputerach, co może powodować pewne braki w treści. Formatem pliku, w którego zawartość nie można ingerować są np. formaty .pdf lub formaty plików graficznych np. .png lub.jpg.
Fakturę elektroniczną można przesłać za pomocą poczty e-mail lub udostępnić adres do strony, z której można ją pobrać.
Faktury elektroniczne wymagają akceptacji odbiorcy, przy czym przepisy nie określają formy akceptacji. Zgoda może być wyrażona w formie dokumentu papierowego, za pomocą e-maila, ustnie lub tzw. akceptacja domniemana (opłacając e-fakturę wyrażamy zgodę na otrzymywanie dokumentu w takiej formie).
Zobacz również
Czy deklaracje do US i ZUS trzeba dostarczać osobiście?
Nie. Deklaracje może składać również osoba, upoważniona przez przedsiębiorcę. Może tego dokonać osobiście jak i drogą elektroniczną, wykorzystując do tego …
więcejJakie elementy powinna zawierać faktura w 2014 roku?
Wystawiana w 2014 r. faktura powinna zawierać: 1) datę wystawienia; 2) kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, …
więcejCzy fakturę za przegląd prywatnego samochodu wykorzystywanego w działalności można ująć w kosztach uzyskania przychodów?
Wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy należy rozliczać w ramach ustawowego limitu tzw. kilometrówki. …
więcejJaki jest termin wystawiania faktur?
Od 1 stycznia 2014 r. co do zasady faktury będą wystawiane nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, …
więcej
Szybki kontakt
E-mail: info@biuro-ksiegowosc.pl
Tel.: 604 790 604
Siedziba:
Wadąg, ul. Kochanowskiego 42
10-373 Olsztyn